לפני שאוכלים – מברכים את ברכת המזון נוסח עדות המזרח

אם גם אתם בני ובנות עדות המזרח, שומרי מצוות וחזקים ברוח ובאמונה היהודית, אנו בטוחים שחשוב לכם להביע את האהבה והקרבה לקדוש ברוך הוא בדרכים שונות בכל הזדמנות שרק אפשר. נכון, יש דרכים לעשות את זה בתפילות ובשבתות, אבל יש גם דרך פשוטה וטבעית הרבה יותר שהיא גם מתבקשת למדי והיא הודיה על המזון שאנו זוכים לו מידי הקדוש ברוך הוא. אם עד היום לא יצא לכם לברך את ברכת המזון לאחר ארוחה, אנו בהחלט ממליצים לעשות את זה באופן קבוע מפני שיש לפעולה הזו סגולות לא מעטות. אנו רוצים להסביר על הברכה החשובה ומאד עומד מאחוריה, אבל קודם כל – איפה אפשר למצוא ברכת המזון נוסח עדות המזרח בכל פעם שצריך?

מעכשיו – ברכת המזון אונליין זמינה עבורכם תמיד

שנייה לפני שנסביר על הברכה המיוחדת הזו, חשוב לדעת איפה ניתן למצוא אותה. בעבר, מי שהיה לו חשוב לומר את ברכת המזון לאחר הארוחה צריך היה להסתמך על ברכות שנמצאות במקומות ציבוריים כמו מסעדות, חדרי אוכל וכדומה, או לחלופין היה עליו להסתובב עם עותק של ברכת המזון בכל זמן וזה כמובן לא פרקטי ולא נוח בעליל. בימינו התמונה השתנתה מקצה לקצה וכיום ניתן למצוא את ברכת המזון נוסח עדות המזרח בקלות באינטרנט. ניתן לקרוא אותה כאן באתר כיפה שבו גם תוכלו למצוא נוסחים של ברכות ותפילות רבות בכל פעם שאתם מעוניינים, שווה להכיר.

מהי ברכת המזון?

ברכת המזון היא הברכה האחרונה על פי ההלכה שנאמרת בסיום כל סעודה שבה אוכלים לחם בכמות משביעה. המצווה הזו מקורה בתורה והיא נלמדת מן הפסוק המוכר בספר דברים: ”וְאָכַלְתָּ וְשָׂבָעְתָּ וּבֵרַכְתָּ אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ עַל הָאָרֶץ הַטֹּבָה אֲשֶׁר נָתַן לָךְ“.

 

 

במשנה ישנן מחלוקות באשר לברכה ומתי יש לומר אותה. לפי רבן גמליאל יש לברך את ברכת המזון על כל מאכל משבעת המינים בעוד רבי עקיבא סבר כי יש לברך על כל מזון ממנו אדם אכל ושבע, גם אם מדובר רק בירקות לצורך העניין. לדעת חכמים רבים יש לברך לאחר אכילה של לחם וכך נפסק כהלכה עד היום. העיקרון של ברכת המזון היא הודיה לבורא על המזון ממנו אנו מתקיימים וההכרה בכך שהאוכל, הפרנסה, האדמה והשפע לגידול המזון – כל אלו הם מתנה של הקדוש ברוך הוא.

עיקרי הברכות

ברכת המזון היא למעשה רצף של כמה ברכות, בואו נעבור עליהן בקצרה:

  • ברכת הזן: ברכה שהיא הודיה לקדוש ברוך שמזין את העולם ברוב חסדו ונותן לחם לכל חי.
  • ברכת הארץ: הברכה היא למעשה הודיה על ארץ ישראל, על מצוות ברית המילה ועל התורה הקדושה והמצוות שקיבלנו מאלוקים.
  • ברכת בונה ירושלים: תפילה על מלכות בית דוד, בניין ירושלים ועל בית המקדש.
  • ברכת הטוב והמיטיב: ברכה כללית שבה מודים לקדוש ברוך הוא על כל הטוב שעשה, עושה ויעשה לעם ישראל.

כפי שניתן לראות מדובר על ברכה שלא קשורה רק במזון ובאכילה, אלא בכל הטוב שהשם עושה עמנו עם ישראל. ההבנה שהאוכל והמחייה זה הדבר הבסיסי ממשיכה הלאה לתודה והכרה בכל הדברים הטובים שהביא עלינו השם.

בדיוק בגלל זה מדובר על ברכה כה חשובה במהות שלה וסוד הקסם שלה הוא בחיבור בין פעולה כביכול ארצית וגשמית להכרה בטוב ובבריאה. נזכיר לסיום שאם אתם מחפשים את ברכת המזון נוסח עדות המזרח תוכלו למצוא אותה מעתה באתר כיפה ברשת בכל זמן שרק תחפצו.

נגישות