עצמאיים בתחום המזון? אל תשכחו לבצע בדיקת זכאות להחזר מס

כל בעל עסק בארץ מחויב לדווח את ההכנסות שלו לרשויות, ולשלם עליהן מס בהתאם. יש מקרים שבהם בעלי עסק משלמים מס גבוה מהנדרש, ובמקרים כאלו הם זכאים להחזר מס. בואו לקרוא כיצד אתם כבעלי עסק בתחום המזון יכולים לבדוק את זכאותכם להחזר מס מהרשויות.

מהו החזר מס?

החזר מס הוא תשלום זכות שרשות המיסים נותנת למי שזכאי לו, כהחזר על סכום מס גבוה מדי ששולם לרשויות. כל אדם יכול להיות זכאי להחזר מס, בין אם הוא עצמאי או שכיר, על תשלום מס גבוה מדי בגלל כל מיני סיבות כמו הקלות בתשלום מס עקב קבלת נקודות זיכוי, שינוי הסטטוס המשפחתי או תיאום מס שלא בוצע כראוי. החזרי מס יכולים להגיע לסכומים של אלפי שקלים, ואפשר לבקש אותם רטרואקטיבית לתקופה של 6 שנים אחורה. רשות המיסים תעשה זאת בשבילכם לעיתים נדירות, ולכן מומלץ שתבדקו בעצמכם אם אתם זכאים להחזר כזה.

החזר מס על הוצאה מוכרת

אחד המונחים הכי שכיחים בתחום החזר המס הוא "הוצאה מוכרת" – זוהי כל הוצאה המשמשת את העסק כדי ליצור הכנסה:

  • ציוד לעסק – חומרים ומכשור להכנת מוצרים, רהיטים, ציוד משרדי ועוד.
  • חשבונות אחזקה – מחיר ההשכרה של שטח העסק, חשבונות מים, ארנונה וחשמל, וגם שכר דירה במקרה של עבודה מהבית, אך במקרה כזה סכום ההחזר יהיה על 25% משכר הדירה.
  • הוצאות שוטפות – דלק והוצאות אחרות על רכבים, ביגוד, טלפון ועוד.
  • הוצאות על פרסום – שלטי חוצות, פרסומות מקוונות, הקמת אתר אינטרנט ועוד.

על כל ההוצאות האלו עצמאים זכאים להחזר מס.

 

 

החזר מס לעוסק פטור ולעוסק מורשה

עצמאים בארץ מתחלקים בדרך כלל לשניים – עוסקים פטורים ועוסקים מורשים. עוסק פטור הוא מי שהעסק שלו מכניס בכל שנה לא יותר מ-107,692 ש"ח (נכון לשנת 2023), והוא אינו עוסק באחד מהמקצועות החופשיים. כל עוסק במקצוע חופשי ועסקים המרוויחים סכום גבוה מהמצוין מעלה הוא עוסק מורשה.

עוסק פטור אינו משלם מע"מ (ומכאן שמו), אך כמו כל העובדים בארץ הוא מחויב לשלם מס הכנסה וביטוח לאומי. עוסק מורשה מחויב לשלם מע"מ ולדווח מדי חודש או חודשיים על ההכנסות שלו.

שני סוגי העוסקים זכאים גם הם להחזר מס בהתאם לתנאים ולזכאות שלהם. אז בין אם סיימתם לימודי קונדיטוריה ופתחתם עסק קטן, או שאתם בעלי רשת מסעדות גדולה ומוכרת שהכנסותיה גבוהות, ייתכן שאתם זכאים להחזר מס וכדאי שתבדקו זאת.

בדיקת הזכאות והגשת הטפסים

את הבדיקה העצמית לזכאות להחזר מס תוכלו לבצע ברשת. לחצו כאן כדי לבדוק את זכאותכם להחזר מס דרך האתר של המרכז להחזרי מס, המתמחים בנושא. לאחר שגיליתם שאתם זכאים להחזר, תצטרכו למלא את טופס 135 של מס הכנסה ואת טופס 1301 – דין וחשבון על הוצאות. לטפסים האלו תוסיפו כל מסמך התומך בזכאות שלכם ומספק הוכחה לכך שמגיע לכם החזר, כמו מסמכי הפרשה לקרן פנסיה, הוכחת זכאות לנקודות זיכוי ועוד. כמו כן תצטרכו לספק מסמך אישור ניהול חשבון כדי שרשות המיסים תדע לאן לשלוח לכם את הכסף בסוף התהליך. את הבקשה אתם יכולים לשלוח בדואר או לנהל אותה מול הפקיד בסניף פיזי של מס הכנסה, או להגיש אותה בצורה מקוונת ונוחה באתר האינטרנט של רשות המיסים.

סיכום

כל אדם עובד, ובפרט עצמאים בתחום המזון, יכול להיות זכאי להחזר מס מהרשויות. לאחר שתבדקו את הזכאות שלכם, תצטרכו להגיש לרשות המיסים באופן פיזי, בדואר או דרך האתר, בקשה להחזר מס בצירוף טופס 135, טופס 1301, כל המסמכים התומכים בזכאותכם להחזר ואישור ניהול חשבון כדי שהרשויות ידעו לאן לשלוח את ההחזר.

נגישות