מכוונים לעולם טוב יותר: הכירו את סיפור הגבורה שבעקבותיו קמה עמותת אחינועם בראשות משה, רפי ואיל אדרעי

סיפור הגבורה של רפי אדרעי ז"ל הוא אחד מסיפורי הגבורה המרגשים ביותר במלחמת יום העצמאות. הלוחם האמיץ שבחר להישאר ביחד עם הכוחות ולהילחם, מצא את מותו בגיל 24 בלבד בעקבות רסיס של קליע. כמי שראה תמיד את טובת המולדת ואת טובתו של עם ישראל, אין ספק כי סיפור הגבורה שלו מנחה גם שנים ארוכות לאחר מותו את בני משפחתו. עדות לכך ניתן למצוא בהקמתה של עמותת אחינועם אשר פועלת מאז שנת 2018 לטובת צמצום פערים בחברה הישראלית, לא מעט בזכות הסיפור המרגש של דודם האהוב.

סיפורו של רפי אדרעי

משפחת אדרעי היא משפחה גדולה ושורשית בת עשר דורות שהקימה את ביתה בעיר צפת. רפי אדרעי נולד בשנת 1924, אח בכור ליוסף, פנינה, רבקה ואחינועם. בשביל לעזור לכלכלת המשפחה הוא הוא נאלץ במקביל ללימודים שלו כחשמלאי, אולם זה לא עצר אותו ובמקביל ללימודים כמו גם עבודה שימש כמדריך בתנועת הנוער העובד והלומד בעיר צפת. עם הזמן הוא התקדם והפך למדריך ראשי. פרק זמן קצר לפני הקמתה של מדינת ישראל היה עד ביחד עם חברים למסירה של הבניינים הגבוהים בעיר לערבים, בעקבות עזיבתם של הבריטים. אדרעי החליט לא לוותר ועבר מבית לבית, עד שמצא דגל ישראל מאולתר ואותו הוא תלה על גג הבניין, תחת אש חיה. סיפור הגבורה שלו המשיך גם בזמן שירותו הצבאי, עת לקח חלק פעיל מאוד בהגנה על העיר הנצורה צפת ואף התלבט בתור מומחה לסליקת נשק.

בתאריך ה-28.71948 הוא נפל בקרב לאחר הפגזה של האויב המצרי, כתוצאה מרסיס. מותו נקבע במקום והוא נקבר לבקשת בני משפחתו בעיר ראש העין. בני משפחתו שאבו השראה עצומה מהסיפור שלו, ועדות לכך ניתן למצוא בהקמתה של עמותת אחינועם אותה הקימו האחים משה אדרעי, איל אדרעי ורפי אדרעי שנקרא על שמו של דודו האהוב שנפל בקרב, אולם נשאר עמוק חרוט בלבבות של רבים.

 

 

עמותת אחינועם – כל מה שרציתם לדעת

עמותת אחינועם היא עמותה חברתית שהוקמה מתוך מטרה לצמצם את הפערים בחברה הישראלית, גם בפן החברתי וגם בפן הגיאוגרפי. כמי שנולדו וגדלו בעיר צפת, החליטו האחים להמשיך את המורשת המשפחתית ולקדם את עמותת אחינועם באמצעות שורת תוכניות מהפכניות, כמו תוכנית קידום אישית המיועדת בעבור תלמידים ותלמידות מגיל 16. רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו מקדמים את התוכנית הזו ברחבי הארץ ותוך שימת דגש על אזור הפריפריה, מתוך מטרה להעצים את בני הנוער ולאפשר להם לקבל את המעטפת הטובה ביותר להגשמה עצמית, גם בתחום הלימודים וגם בתחום החברתי. על כן, במסגרת התוכנית הזו מעניקה העמותה מעטפת למשך שנים ארוכות, כל זאת באמצעות מתנדבים מסורים וכן שיתוף פעולה מלא בין גורמי החינוך כמו גם הרווחה. תוכנית דומה מיועדת בעבור נוער בסיכון שאינו מוכר על ידי רשויות הרווחה, וזוכה גם הוא להצלחה רבה בעקבות אחוזי הצלחה גבוהים.

לסיכום

מזה שנים רבות שעמותת אחינועם פועלת למען צמצום פערים בחברה הישראלית. המייסדים רואים בפעילות הזו כחלק בלתי נפרד מפעילות ההנצחה משמעותית הממשיכה את פועלו של רפי אדרעי ז"ל. באתר הרשמי של העמותה ניתן לקבל מידע נוסף אודות פרויקטים נוספים של עמותת אחינועם, כחלק מפעילות חברתית ענפה ובעלת השפעה עצומה על חייהם של אלפי בני נוער מכל רחבי הארץ, ובייחוד באזור הפריפריה.

נגישות