ברכת המזון: מה מברכים על אכילת שוקולד

שוקולד הוא כנראה אחד המאכלים הכי אוהבים על בני האדם. השוקולד מגיע באין ספור צורות, צבעים, טעמים, ושילובים, ואין כמעט אף אחד שיכול לעמוד נגד הקסם של המתוק המדהים הזה. את השוקולד מייצרים מזרעים קלויים של עץ קקאו טרופי שלהם מוסיפים חומרים נוספים בהתאם לשוקולד שאותו רוצים לייצר. הקקאו הגיע לעולם המערבי מדרום אמריקה, עם הכיבושים הספרדיים. בשלב הראשון השתמשו בקקאו כדי להכין משקה מתוק שנחשב למעדן ולמוצר יוקרה. רק במאה ה-19 הומצאה השיטה לייצר אבקת קקאו וחמאת קקאו, מה שאפשר בעצם את ייצור טבלאות השוקולד המודרניות. לא להאמין, אבל הממתק שכבש את העולם בסערה וניתן למצוא אותו בכל מקום על פני הגלובוס, הוא בן פחות מ- 200 שנה!

ברכה ראשונה על שוקולד

הברכה הראשונה על אכילת שוקולד היא ברכת "שהכול נהיה בדברו", כאשר מברכים על כל כמות שוקולד שנאכלת, גם על כמות קטנה ביותר (קוביית שוקולד אחת לדוגמה). את השוקולד מייצרים מפולי קקאו שגדלים על עץ, ולכן היו פוסקים כמו הרב שלמה זלמן אוירבך והרב אלישיב שדעתם הייתה שצריך לברך על שוקולד "בורא פרי העץ". למרות זאת, רוב העולם מברך על שוקולד ברכת "שהכול נהיה בדברו", כך על פי נוסח ספרדי. גם רוב האשכנזים פוסקים על פי הדעה הזו שאותה מייצג בין השאר הרב ווזנר. הנימוק ההלכתי של גישה זו הוא שלמרות שדרך האכילה הרגילה של פרי הקקאו היא בצורת השוקולד, לא אוכלים את הפרי בפני עצמו אלא כחלק מתערובת שכוללת עוד רכיבים. נימוק נוסף לברך ברכת "שהכול נהיה בדברו" על שוקולד הוא שעץ הקקאו נחשב לעץ סרק, וישנו פסק בשולחן ערוך שעל פירות של עצי סרק מברכים ברכת "שהכול נהיה בדברו" ולא ברכת "בורא פרי העץ".

ברכה אחרונה על שוקולד

הברכה האחרונה על אכילת שוקולד היא ברכת "בורא נפשות רבות". פסק ההלכה של הרב עובדיה הוא שחייבים לברך ברכה אחרונה על שוקולד (כמו על כל דבר אחר) רק כאשר אוכלים כמות של כזית בזמן קצר יחסית. אבל כל זה תקף רק כאשר האדם לועס את השוקולד. במצב שבו האדם מוצץ את השוקולד הוא לא צריך לברך ברכה אחרונה, גם אם הוא מצץ כמות גדולה של שוקולד, מכיוון שזו לא דרך אכילה.

 

 

הערות נוספות

ניתן למצוא היום בחנויות הרבה מאוד סוגים שונים של שוקולדים שכוללים צורות, תערובות, ותוספות שונות. הלכות ברכה ראשונה ואחרונה על שוקולד שהובאו כאן תקפות אך ורק כאשר מדובר על שוקולד ללא תוספת של תערובות קמח, וכאשר מדובר על שוקולד בפני עצמו ולא על שוקולד שמצפה משהו אחר (כמו אגוזים, שקדים ועוד). במצב כזה הברכה יכולה להשתנות לפי כללי עיקר וטפל בציפוי. במקרה כזה יש לשאול רב באופן פרטני ולברר איתו מהן הברכות שצריך לברך על המוצר. באופן כללי, אם יש לכם ספק ומשהו לא ברור לכם, אנו ממליצים לכם בחום לשאול רב ולברר את ההלכה על המקרה הספציפי שעומד מולכם.

סיכום

אין ספק ששוקולד הוא אחד הממתקים האהובים ביותר בכל רחבי העולם. כמעט כל בני האדם, ולא משנה באיזה גיל, מאיזה מקום, ומה הם עושים בחיים מתים על שוקולד. בתור אנשים דתיים אנו מודים לה' על ההנאה הגדולה שלנו מאכילת השוקולד ומוקירים לו תודה דרך הברכות שאנו מברכים לפני ואחרי האכילה. אנו מאחלים לכם הרבה הנאה משוקולד משובח, והכי חשוב – לא לשכוח לברך לפני ואחרי האכילה. בתיאבון!

נגישות