האם צריך להימנע משוקולד? הליקובקטר: תזונה ומידע חשוב

האם אי פעם חוויתם כאבי בטן מתמשכים או צרבות תכופות? אלה יכולים להיות סימנים של זיהום הליקובקטר פילורי. מדובר בחיידק נפוץ שמדביק את הקיבה ומשפיע על שני שלישים מאוכלוסיית העולם. בעוד אנשים רבים חיים איתו ללא תסמינים, עבור אחרים, זה יכול לגרום לאי נוחות משמעותית ולהוביל למצבים חמורים כמו כיבים ואפילו סרטן הקיבה. במאמר זה נספק לכם מידע חיוני על הליקובקטר פילורי, נדריך אתכם מה כדאי לאכול וממה כדאי להימנע ונבחן אם כדאי לאכול שוקולד כאשר מתמודדים עם זיהום זה.

מהו הליקובקטר פילורי?

הליקובקטר פילורי הוא חיידק בצורת ספירלה הגדל במערכת העיכול ויש לו נטייה לתקוף את רירית הקיבה. התגלה בשנת 1982 על ידי ד"ר בארי מרשל וד"ר רובין וורן, הליקובקטר פילורי ידוע כיום כגורם העיקרי לכיבים פפטיים. ההערכה היא שכשני שלישים מאוכלוסיית העולם נגועים בחיידק זה, אם כי רוב האנשים אינם מראים תסמינים.

התסמינים של הליקובקטר פילורי

אנשים רבים עם הליקובקטר פילורי אינם חווים תסמינים בדרך כלל. עם זאת, כאשר הם כן מתרחשים, הם עשויים לכלול:

 • כאבי בטן או אי נוחות
 • נפיחות וגיהוקים
 • בחילות והקאות
 • אובדן תיאבון
 • צרבת תכופה
 • ירידה לא מכוונת במשקל

אבחון וטיפול

זיהום הליקובקטר פילורי מאובחן באמצעות בדיקות שונות, כולל בדיקות דם, בדיקות צואה, בדיקות נשימה וביופסיות אנדוסקופיות. הטיפול כולל בדרך כלל שילוב של אנטיביוטיקה כדי להרוג את החיידקים ותרופות המפחיתות את חומצת הקיבה, המסייעת לרירית הקיבה להחלים.

 

המלצות תזונתיות לסובלים מהליקובקטר פילורי

תזונה ממלאת תפקיד מכריע בניהול הליקובקטר פילורי. מזונות מסוימים יכולים להחמיר את התסמינים ולעכב את הטיפול, בעוד שאחרים יכולים לעזור להרגיע את הקיבה ולתמוך בתהליך הריפוי. חשווב לשמור על תזונה נכונה המתאימה לכל אדם ואדם. להלן המזונות שכדאי לאכול ואלו שכדאי להימנע מהם:

מזונות שכדאי לאכול

 • מזונות עשירים בפרוביוטיקה: מזונות כגון יוגורט, כרוב כבוש וקימצ'י מכילים חיידקים מועילים שיכולים לעזור להחזיר את האיזון הטבעי של חיידקי המעי, אשר עלול להיות מופר על ידי אנטיביוטיקה המשמשת בטיפול בזיהום זה.
 • מזונות עשירים בסיבים: דגנים מלאים, פירות, ירקות וקטניות עשירים בסיבים, שיכולים לסייע לעיכול ולקדם סביבת מעיים בריאה.
 • פירות וירקות: במיוחד אלה שעשירים בנוגדי חמצון, כמו גרגרי יער, תפוחים, גזר ועלים ירוקים, יכולים לעזור להפחית דלקת ולתמוך במערכת החיסון.
 • תה ירוק: מחקרים מראים כי תה ירוק עשוי להיות בעל תכונות אנטיבקטריאליות שיכולות לעזור לעכב את הצמיחה של החיידק. שתיית תה ירוק יכולה גם לעזור להרגיע את הקיבה.
 • דבש: הודגם כי לדבש יש תכונות אנטי-בקטריאליות שעשויות לעזור להילחם בזיהום הליקובקטר פילורי.

מזונות שיש להימנע מהם

 • מזונות חריפים: תבלינים כמו פלפל צ'ילי עלולים לגרות את רירית הקיבה ולהחמיר תסמינים של זיהום הליקובקטר פילורי.
 • מזונות חומציים: פירות הדר, עגבניות ומזונות חומציים אחרים עלולים להגביר את החומציות והגירוי בקיבה ולהחמיר את התסמינים.
 • מזונות מטוגנים ושומניים: אלה יכולים להאט את העיכול ולהגביר את הייצור של חומצת קיבה, מה שמוביל לאי נוחות ולצרבות.
 • משקאות המכילים קפאין: קפה, תה ומשקאות מוגזים המכילים קפאין יכולים להגביר את ייצור חומצת הקיבה ויש להגביל אותם.
 • אלכוהול: אלכוהול עלול לגרות את רירית הקיבה ויש להימנע ממנו במהלך הטיפול בזיהום הליקובקטר פילורי.

האם כדאי להימנע משוקולד?

שוקולד הוא פינוק אהוב על רבים, אבל אם יש לכם זיהום הליקובקטר פילורי כדאי לשקול את ההשפעות שלו. שוקולד מכיל קפאין ותרכובות אחרות שעלולות להגביר את ייצור חומצות הקיבה, מה שעלול לגרות את רירית הקיבה ולהחמיר את התסמינים. נוסף על כך, שוקולד לעיתים קרובות עשיר בסוכר ובשומן, ושניהם יכולים לתרום לאי נוחות במערכת העיכול.

עם זאת, ההשפעות של שוקולד יכול להשתנות מאדם לאדם. אנשים מסוימים עשויים לסבול כמויות קטנות של שוקולד ללא בעיות משמעותיות, בעוד שאחרים עשויים לחוות הגברת התסמינים. חשוב לפקח על התגובה של הגוף שלכם לשוקולד ולהתאים את הצריכה בהתאם.

לסיכום

הליקובקטר פילורי הוא זיהום חיידקי נפוץ שיכול להוביל לבעיות עיכול חמורות אם לא מטופל כראוי. בעוד שטיפול רפואי הוא חיוני למיגור החיידקים, ניהול תזונתי יכול למלא תפקיד תומך בהקלה על התסמינים ובקידום הריפוי. שילוב מזונות עשירים בפרוביוטיקה, מזונות עשירים בסיבים תזונתיים ונוגדי חמצון בתזונה תוך הימנעות ממזונות חריפים, חומציים, שומניים וקפאין יכול לעזור לנהל הליקובקטר פילורי ביעילות. כשמדובר שוקולד, מתינות ויכולת ספיגה אישית צריכה להנחות את הצריכה שלכם.

 

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות